2019-08-13
RECENZJE (8) - Rocznik piłkarski 1923 Polska - Europa - Świat
Wydawanych na bieżąco roczników nie brakuje, ale za tomy odtwarzające losy futbolu w czasach II RP należy się szczególne uznanie. Roczniki piłkarskie Piotra Chomickiego i Leszka Śledziony są rzetelne, a przy tym efektowne, nie tylko dzięki zdjęciom publikowanym pierwszy raz i pokolorowanym.
„Roczniki piłkarskie” to „piłkarska archeologia". Leszek Śledziona nazywa je „czymś wyjątkowym, prawdziwą wisienką na torcie” wśród innych publikacji z wydawanego przez niego cyklu „historia sportu”. Po lekturze dwóch tomów - wydanego jakiś czas temu „Rocznika piłkarskiego 1922" i nowego o 1923 roku - można przyznać: to opracowania niezwykle.
Nie chodzi tylko o efektowne (wręcz efekciarskie?) informacje z tak dalekich i egzotycznych zakątków świata jak np. Oceania. W tych książkach efektem harówki są dane nie tylko z Polski, ponad 30 innych krajów Europy, ale i całej Ameryki Południowej. Jeśli są jeszcze kibice Lecha Poznań, którzy z wyższością odnoszą się do Warty i jej fanów, lektura ta przypomni im, że w czasie, gdy Kolejorz dopiero rodził się na Dębcu, Zieloni byli blisko tytułu najlepszego zespołu W kraju. „Roczniki piłkarskie” publikują całkiem sporo czarno-białych zdjęć meczów z boiska.p przy ul. Rolnej, a do tego w każdym z tomów znajdziemy po jednej grupowej fotografii starannie pokolorowanej najnowszymi metodami graficznymi.
Perełką jest fraszka z „Kuriera Ludowego” na temat meczu decydującego o mistrzostwie Polski 1922, Pogoń Lwów - Warta Poznań.
Bartosz Nosal
Na zdjęciu: Powitanie kapitanów (Staliński i Garbień) przed meczem Pogoń Lwów - Warta Poznań, który decydował o mistrzostwie Polski 1922 (Wiadomości Sportowe)
Link do Gazety Wyborczej.