Piłka nożna na polskim Pomorzu 1920-1939
Jak powstał, jak się rozwijał, jak działał. Przypominamy najlepsze pomorskie kluby: TKS Toruń, Polonia Bydgoszcz, Gryf Toruń, Olimpia Grudziądz, Unia Tczew, Bałtyk Gdynia i wiele innych. Przedstawiamy pomorskie rozgrywki. Te oficjalne, jak i również te przeprowadzone poza Związkiem. Szczegółowo prezentujemy występy reprezentacji Pomorza, towarzyskie, jubileuszowe oraz w ramach Pucharu Prezydenta. Każdy rozdział jest bardzo bogato ilustrowany unikalnymi fotografiami, odznakami i pamiątkami. Także w tej książce przypominamy głównych bohaterów ówczesnych wydarzeń, przybliżając ich postacie notkami biograficznymi. Dlaczego to Pomorski Związek wędrował z Torunia do wielkopolskiej wówczas Bydgoszczy? Czy to był początek rywalizacji bydgosko-toruńskiej?
Kto nim kierował i jakie miał problemy? Jakie były losy niemieckich klubów i organizacji na Pomorzu po przejęciu tych terenów przez Polskę? Jak kształtowały się stosunki pomorsko-gdańskie? W jakich okolicznościach doszło do wystawienia wspólnej reprezentacji Pomorza i Wolnego Miasta? Dlaczego TKS Toruń znalazł się wśród uczestników pierwszego sezonu polskiej ligi i co spowodowało, że nie został Mistrzem Polski w piłce nożnej? W jaki sposób opuścił wkrótce szeregi polskiej ligi? Pomorskie rozgrywki bez tajemnic, tabelki wszystkich klas rozgrywkowych od 1923 roku aż do wybuchu II Wojny Światowej.
Cóż to za tajemniczy skrót – PAM, Podokręg Autonomiczny Morski. Jak rodziła się piłka w nowobudowanej Gdyni. Jak rozwijała się piłka nożna na polskim Wybrzeżu, póki co bez Lechii Gdańsk i Arki Gdynia. Jeśli ktoś sobie tego nie wyobraża, proszę przeczytać: tom II - Piłka Nożna na Polskim Pomorzu 1920-1939.