2021-03-01
RECENZJE (5) - Piłka nożna w Polsce 1927-1939 tom 3
“Historia piłki nożnej w Polsce. Tom 3” – recenzja
Miłośnikom historii piłki nożnej nie trzeba przedstawiać postaci Józefa Hałysa. Najnowsza książka autorów cykl “Historia Sportu” to ukoronowanie, a przy okazji zwieńczenie dzieła tego wybitnego badacza dziejów. “Historia piłki nożnej w Polsce. Tom 3” to najgrubsze wydawnictwo tych twórców.
Warto wiedzieć, że walczył na frontach II wojny światowej, a po jej zakończeniu dał się poznać jako specjalista chorób kobiecych i schorzeń sutka. Był także odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także orderem Virtuti Militar Zmarł w 2011 roku w Krakowie.
Niestety nie było mu dane dokończyć dzieła swojego życia, jakim miało być wydane książki opisującej historię futbolu w naszym kraju, aż do wybuchu II wojny światowej. Dopiero sześć lat po jego śmierci, za sprawą Leszka Śledziony i Piotra Dobosza w ręce czytelników mógł trafić drugi tom z serii “Historia piłki nożnej w Polsce”. Co ciekawe, jego pierwsza część trafiła do księgarń w 1981 roku.
Trzeci tom opisuje lata 1927 – 1939 i jest niejako zakończeniem cyklu. Jak przekonują sami autorzy, rękopis książki, czekał w niemal kompletniej formie na swoje wydanie blisko czterdzieści lat. Choć autorem jest wspominany już wielokrotnie doktor Hałys, w książce znajdziemy mnóstwo przypisów Piotra Dobosza, Leszka Śledziony i Edwina Kowszewicza, które uzupełniają wiedzę przekazaną przez autora.
“Historię piłki nożnej w Polsce. Tom 3” kupić można wyłącznie na stronie sklep.rocznikpilkarski.pl w cenie 99 złotych. Trzeba jednak otwarcie powiedzieć, że nie jest to pozycja dla każdego. I wcale nie jest to jej wadą. Wydana w formacie albumowym, licząca aż 552 strony formatu A4 księga, to podróż do czasów, kiedy po polskich boiskach biegał niemal legendarny Ernest Wilimowski, a ówczesnym selekcjonerem reprezentacji Polski był Józef Kałuża. Dzięki tytanicznie wykonanej pracy, w książce znajdziemy wiele fotografii zespołów i poszczególnych piłkarzy z tamtych lat, proporców, pucharów czy odznak, jakie nosili sportowcy i działacze. Przeczytamy także fragmenty wypowiedzi, dzięki którym lepiej będziemy mogli poznać ducha tamtego futbolu.
Książka ta to także szczegółowy opis poszczególnych lat, pełna tabel i wyników spotkań nie tylko rozgrywek o mistrzostwo Polski, ale też eliminacji o wejście do ligi czy meczów reprezentacji. Czytając ją uważnie, można trafić także na wiele ciekawostek, jak na przykład informację, że już w 1935 roku mogliśmy być świadkiem transferu polskiego piłkarza do francuskiego klubu. Zdaniem autorów książki “jeden z pierwszoligowych klubów piłkarskich usiłował pozyskać do swojego zespołu Peterka, ofiarowując piłkarzowi 2.500 franków miesięcznie gażę 250 franków za każdy wygrany mecz.”
A dlaczego nie jest to pozycja dla każdego? Jak nietrudno się domyślić, nie znajdziemy tu biografii piłkarzy z pierwszych stron dzisiejszych gazet, ani też tych, którzy urzekali nas swoją grą w dzieciństwie. To idealne dzieło dla tych, którzy chcą dowiedzieć się, w jaki sposób kształtował się polski futbol, a także nasze rodzime kluby. Dużą jej zaletą jest też fakt, że każdy rok stanowi niejako osobny rozdział, więc można śmiało sięgać po nią w różnych odstępach czasu, bez obaw, że zgubimy wątek. Mnóstwo zdjęć i tabel sprawia, że czytanie jej nie jest aż tak bardzo męczące dla wzroku.
Damian Bednarz
fot. rfbl.pl