Rocznik 1922
W listopadzie zamierzamy rozpocząć nowy cykl w ramach naszej serii. Jest to cykl „starychˮ roczników piłkarskich. Pierwsza część tego cyklu nosi tytuł „Rocznik Piłkarski 1922 Polska - Europa - Świat”.
Wzorem książki są bardzo popularne wśród sympatyków piłki nożnej roczniki opisujące poszczególne sezony. Idea tego typu książki jest bardzo stara. W Niemczech takie roczniki ukazywały się od początku ubiegłego wieku. Do Polski moda na nie przyszła znacznie później. W formie gazetowej ukazywały się w latach 80. minionego wieku, choć przypominały raczej tak zwane Skarby Kibica niż rasowe roczniki. Pierwszy z prawdziwego zdarzenia rocznik ukazał się nakładem katowickiego wydawnictwa GiA w roku 1991.
Nasza propozycja roczników to swego rodzaju nadrobienie krajowych wieloletnich zaniechań, ale połączone ze współczesnym podejściem do tematu. Pragniemy przedstawić w nich nie tylko zapomniane momenty z historii polskiej piłki nożnej, ale także zupełnie nieznane epizody z rozgrywek w innych krajach oraz w rozgrywkach międzynarodowych. Chcemy pokazać, jak zmieniały się gusty kibiców i jak zmieniała się piłkarska geografia - w którym jej miejscu byli dzisiejsi liderzy i... jak wiodło się przed laty dzisiejszym outsiderom. Szczególnie zadziwiające wydają się nam zmiany w hierarchii światowego futbolu, interesujące zaś odkrycie miejsc, w których dziś toczą się jedynie lokalne zmagania, a niegdyś gromadziły się setki tysięcy ludzi i toczyły się „bitwy o najwyższe zaszczyty”.
Pokażemy czytelnikom różnicę między futbolem dzisiejszym i minionym — inne podejście do gry, inną organizację i inne traktowanie futbolu jako dyscypliny sportu. Choć rozgrywek mistrzowskich było wtedy znacznie mniej — nie było jeszcze Mistrzostw Świata, Europy, nie było klubowych pucharów — to meczów ważnych było więcej niż dzisiaj. Obecnie hierarchię ustalają liczne imprezy mistrzowskie, mecze towarzyskie służą tylko do przygotowania drużyn. Wówczas do tytułu najlepszej „jedenastkiˮ było wielu pretendentów, a kolejność w swego rodzaju rankingu ustalała się podczas niezliczonej liczby spotkań, teoretycznie towarzyskich, praktycznie bardzo prestiżowych. Dzisiaj mamy jeden finał w sezonie, a przed laty rozgrywano jeden „finał” na tydzień.
Z pewnością wielu zada więc od razu pytania, dlaczego jako pierwszy nie jest to rok 1921, kiedy wyłoniono pierwszego Mistrza Polski - Cracovię? Czy choćby dwa wcześniejsze lata - rok 1919 kiedy to już w niepodległej II Rzeczpospolitej powstał Polski Związek Piłki Nożnej czy następny 1920, kiedy to rozpoczęły się pierwsze zmagania w okręgach, które później miały wyłonić najlepszych w finałowych rozgrywkach, a zostały przerwane przez wojnę polsko-sowiecką? Odpowiedź, jest dość banalna. Wiedząc wcześniej o planach wydania książki Pawła Gaszyńskiego "Zanim powstała liga tom III: sezon 1921" w 2017 roku, podjęliśmy decyzję, że najlepszym rozwiązaniem będzie niewydawanie dwóch książek o tym samym roku 1921 w niewielkim okresie czasowym, mimo że nasze dane statystyczne pokrywać się będą zapewne w niewielu aspektach. Jako kolejny Rocznik ukaże się sezon 1923, a następnie powrócimy do wcześniejszych z lat 1919-21. W planach mamy wydawanie kolejnych, dotyczących sezonów lat dwudziestych i trzydziestych.
Roczniki nie wypełniają w całości naszych planów na najbliższe lata. Uzupełnimy wkrótce opis piłkarskich dziejów Pomorza. Wrócimy do futbolowych korzeni - chcemy bowiem przedstawić wydarzenia z lat 1903–1918. W nieco dalszej perspektywie - na rynku znajdzie się nasza retrospekcja piłkarskich wydarzeń w Wolnym Mieście Gdańsku. Rozpoczniemy także opis dziejów polskich przedligowych rozgrywek na szczeblach okręgowych. Pierwszej książce z tego cyklu planujemy nadać tytuł „Rozgrywki Piłkarskie w Okręgach: Warszawskim, Lubelskim i Wileńskim w latach 1920–26”. W kolejce czekają pozostałe ówczesne polskie okręgi piłkarskie.