2017-12-12
RECENZJE - Rocznik Piłkarski 1922 (3)
Zapraszamy do lektury:
- Ta książka jest wynikiem pasji - stwierdził jeden z jej twórców, Piotr Chomicki. On, a także inni współautorzy publikacji ,,Rocznik piłkarski 1922 Polska - Europa - Świat", z Edwinem Kowszewiczem oraz redaktorem prowadzącym Leszkiem Śledzioną na czele, przyjechali w poniedziałek 4 grudnia do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Tam odbyła się promocja książki, którą tygodnik ,,Piłka Nożna" objął patronatem.
,,Rocznik piłkarski 1922 Polska - Europa - Świat" to 366 stron na temat futbolu krajowego i międzynarodowego. W publikacji znajdują się nie tylko teksty, ale też duża liczba statystyk i fotografii. Każdy z autorów poświęcił wiele czasu na dokładne sprawdzenie materiałów źródłowych sprzed prawie 100 lat. Redaktor prowadzący nie miał wątpliwości, co było najtrudniejsze w całej pracy. - Korekta, a konkretnie zebranie i sprawdzenie tych wszystkich informacji. W jakiś sposób trudne było nawet zdyscyplinowanie kolegów, by pamiętali o przesłaniu tekstów na czas - tłumaczył nam Leszek Śledziona.
To nie przypadek, że pierwszy jest rok 1922. Autorzy już wcześniej wiedzieli, że w podobnym terminie ukaże sie książka współpracującego z nimi Pawła Gaszyńskiego ,,Zanim powstała liga tom III: sezon 1921". Pragnęli uniknąć wydawania publikacji o tym samym roku w tak krótkim czasie. - Nie chcieliśmy, żeby się pokrywały. Już teraz zapowiadamy, w przyszłym roku będzie zaprezentowany 1923 rok, a następnie cofniemy się do 1919 - zapowiada redaktor prowadzący.
Na spotkaniu promującym, które prowadził dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Tomasz Jagodziński, w temat książki wprowadził dr Robert Gawkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Opowiadając o niej, historyk sportu połączył recenzję publikacji z wypowiedzią o ogólnej pozycji sportu w nauce. Ubolewał, że historia przez wiele lat nie traktowała kultury fizycznej poważnie.
- Zdarzają się takie publikacje, mówiące o miastach czy województwach, gdzie opracowania zawierające 500 stron informacji, historii o danym obszarze, mają pół strony banialuk o sporcie. To nic innego jak kastrowanie ojczystej historii - wytłumaczył nam dr Gawkowski. Jak jednak podkreślił podczas wprowadzenia, w ostatnich latach widać poprawę w traktowaniu historii sportu. Zaapelował do obecnych na sali dziennikarzy, by w pracy opierali się na promowanej podczas spotkania książce.
,,Rocznik piłkarski 1922 Polska - Europa - Świat" to pierwszy tom z minicyklu serii ,,Historia Sportu", który autorzy mają nadzieję prowadzić w przyszłości. - Andrzej Gowarzewski w 1991 roku jako pierwszy wydał rocznik piłkarski. Zaniechał jednak jego wydawania, a więc mamy jakieś 70 lat do nadrobienia. Jesteśmy w stanie przygotować dwie książki w roku. Czy starczy nam roczników do pracy? Jak wspólnie policzymy sobie z kolegami, jesteśmy to w stanie zrealizować - optymistycznie ocenił redaktor prowadzący minicykl. Osoby, które chcą zapoznać się z publikacją i jej ideą, zapraszamy na stronę internetową www.rocznikpilkarski.pl.
Rafał Kobylarczyk