2018-05-10
Premiera książki "1928. Wisła po raz drugi Polska Liga Piłki Nożnej" już 8 czerwca
POLECAMY - w DOBREJ cenie w naszym sklepiku.
Autorzy oparli się na materiałach źródłowych, pozostawiając jako nierozstrzygnięte fakty sporne, zaprezentowane poprzez wykaz rozbieżności. Źródłem, z którego czerpali wiedzę, była przede wszystkim polska prasa z lat międzywojennych, kroniki klubowe, sprawozdania, wydawnictwa okolicznościowe, jak również zachowane fotografie. Publikacja zawiera szczegółowe przypisy dotyczące każdego meczu, co pozwala Czytelnikom zweryfikować, które źródła zostały wzięte pod uwagę.
Każdy mecz przedstawiony jest za pomocą danych obejmujących miejsce, datę i godzinę rozpoczęcia spotkania, sędziego, składy drużyn i strzelców i minuty zdobycia goli, informacje o frekwencji, wydarzenia boiskowe, wykaz nierozstrzygniętych kwestii spornych, precyzyjny zestaw źródeł oraz krótki komentarz. Całość ilustruje wiele interesujących fotografii, rysunków i ogłoszeń. Taki sposób prezentowania informacji o ligowych zmaganiach spowodował, że powstał zupełnie nowy zestaw danych, w bardzo wielu elementach odmienny od dotychczas publikowanych. Nie zabrakło informacji o nowych ligowcach, o których występach w sezonie 1928 nie wspominały wcześniejsze publikacje, a także wykreślenia z ligowego rejestru zawodników, którym takie występy dotąd przypisywano. Zmiany dotyczą także wyników do przerwy, strzelców goli, składów drużyn, liczby występów poszczególnych piłkarzy, a także sędziów prowadzących mecze. Pikanterii dodają książce opisy w ramach podsumowania każdej kolejki, zatytułowane Prawdziwe i nieprawdziwe historie.
Co godne podkreślenia, książka zawiera także erratę i uzupełnienia do sezonu 1927 oraz opisuje nowe fakty, do informacji o których udało się dotrzeć już po wydaniu poprzedniej publikacji. Nowością w zakresie sezonu 1928 jest natomiast wykaz kar dyscyplinarnych wymierzonych przez WGiD dla poszczególnych zawodników, nowatorskie klasyfikacje, a także niepublikowany dotąd szczegółowy zestaw tabel i wyników spotkań we wszystkich okręgach klasy A. Książkę rozpoczyna wyjątkowo cenny, kilkudziesięciostronicowy tekst Droga do zgody, opisujący proces dochodzenia do kompromisu pomiędzy Ligą i PZPN, a zakończony utworzeniem w styczniu 1928 roku nowego związku z siedzibą w Warszawie.
Wyjaśnieniem potrzeby zmiany sposobu przedstawiania historii ekstraklasy i zarazem kwintesencją ideową odmiennego stanowiska są słowa zawarte we wstępie: Nie wiemy skąd czerpali swoją wiedzę autorzy, którzy przedstawili informacje dotyczące sezonu 1928 w innych publikacjach bez podania przypisów. Nie kwestionujemy poprawności takich danych, ale zgłaszamy nasze wątpliwości wobec wielu informacji, których źródła są nieznane, i w wielu przypadkach przytaczamy fakty z nimi sprzeczne.