2019-01-17
RECENZJE (3) - Piłkarstwo polskie w zaborach 1886-1918
Kilka tygodni po setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na księgarskie półki trafił niezwykły album o piłce nożnej, który nawiązuje do okresu, gdy nasza ojczyzna była jeszcze pod zaborami. To właśnie wtedy rodził się polski sport, w tym jego najpopularniejsza do dzisiaj dyscyplina.
To już siódmy tom z serii „Historia sportu”, traktującej o początkach piłki nożnej w Polsce, ale zupełnie inny od poprzednich. Nie ma w nim bowiem opisów, tabel, liczb, składów drużyn, statystyk, jest natomiast aż 670 zdjęć grupowych i portretowych oraz ponad 200 dokumentów i pamiątek, takich jak programy meczowe, legitymacje, odznaki, sprawozdania i statuty klubowe. Zachwycają zwłaszcza zdjęcia, których jakość jest imponująca.
Uwagę przykuwają m.in. fotografie i pamiątki klubów kresowych, szczególnie ze Lwowa, kolebki polskiego sportu. Stanowią one jedną trzecią publikacji. Nie brak oczywiście zdjęć piłkarzy i klubów z Krakowa. Efektownie prezentująca się publikacja powstała we współpracy z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie; nie przypadkiem część dokumentów i pamiątek pochodzi z jego zbiorów.
Autorami albumu są redaktor prowadzący serii „Historia Sportu”, dziennikarz sportowy i kronikarz Stali Mielec Leszek Śledziona oraz także współautor kilku tomów wspomnianej serii, mieszkaniec Sztumu, ekspert w dziedzinie identyfikacji piłkarzy na zdjęciach Edwin Kowszewicz.
„Piłkarstwo polskie w zaborach 1886–1918”. Autorzy: Leszek Śledziona i Edwin Kowszewicz. Wydawnictwo: Olgen. Liczba stron: 342. Cena: 89,90 zł.
JERZY FILIPIUK