2019-03-13
RECENZJE (8) - Piłkarstwo polskie w zaborach 1886-1918
Leszek Śledziona, współautor serii „Historia Sportu”, powrócił z kolejną książką ukazującą historię futbolu w naszym kraju - „Piłkarstwo polskie w zaborach 1886-1918”.
Nowa propozycja z cyklu, przygotowana z Edwinem Kowszewiczem, różni się od poprzednich formą. Autorzy przedkładają obraz nad treść, skupiając się na przedstawieniu zdjęć, fragmentów artykułów, korespondencji i pamiątek z tamtych czasów.
W publikacji umieszczono aż 670 fotografii grupowych i portretowych oraz ponad 200 dokumentów. Autorzy wykonali tytaniczną pracę, identyfikując i opisując bohaterów wszystkich zdjęć – nie tylko tych najbardziej znanych postaci, jak Józef Kałuża czy Henryk Reyman, ale też mniej, których rozpoznanie nie było zadaniem łatwym.
Czytelników zainteresuje z pewnością fragment przedstawiający pamiątki klubowe z lat zaborów. Zdjęcia pierwszych w historii odznak i proporców klubów potwierdzają potrzebę silnej identyfikacji z barwami i symbolami od początku ich istnienia.
Autorzy przywiązali dużą wagę do piłkarstwa na Kresach - kolebki polskiej piłki nożnej. Dokumenty, statuty klubowe i fotografie uświadamiają, jak silny był ruch w tamtym regionie i jak wiele polski futbol zawdzięcza tym działaczom, zwłaszcza ze Lwowa.
Za niewielki minus „Piłkarstwa polskiego w zaborach 1886-1918” można uznać pominięcie zespołów ówczesnych mniejszości narodowych, jak ukraińska i żydowska. Autorzy tłumaczą to koncepcją książki. Tak czy owak należy docenić trud autorów. Efekt ich pracy to obszerna i niemal kompletna historia początków polskiego futbolu.
Rekomendacja? Kupować bez zastanowienia, zanim będzie nieosiągalna.
fot. laczynaspilka.pl.