• Piotr Chomicki

  Wykształcenie techniczne. Jak mówi o sobie, z zamiłowania zbieracz sportowych faktów. Autor „Piłkarskich Dziejów Wybrzeża” (dwa tomy, lata 1945–1990), współautor „Rozgrywek piłkarskich w Łodzi 1910–1919”. Pomysłodawca serii HISTORIA SPORTU. Ujawnia, że względu na zaawansowany wiek jest trudny we współpracy. Przypuszcza, że niewielkie osiągnięcia w dziedzinie wydawnictw sportowych są najprawdopodobniej tego skutkiem. Nie przestaje jednak marzyć. Sam chciałby odkryć wszystko, jednak przekonał się, że bez pomocy innych niewiele można zrobić. Pozostaje więc optymistą i planuje jeszcze wiele książek.

 • Leszek Śledziona

  Wykształcenie wyższe ekonomiczne. Dziennikarz sportowy, kronikarz Stali Mielec. Współautor Katalogu Odznak Federacji Piłkarskich oraz „Rozgrywek piłkarskich w Łodzi 1910–1919”. Redaktor prowadzący serii HISTORIA SPORTU. Swoje zainteresowania futbolowe i kolekcjonerskie koncentruje na Ameryce Południowej. Z dawniejszych czasów interesują go przedwojenne Kresy Wschodnie. Jak twierdzi, nie napisał jeszcze ostatniego słowa, zwłaszcza jeśli chodzi o historię piłkarskich rozgrywek, których jeszcze nikt dogłębnie nie zbadał.

 • Jarosław Owsiański

  Ur. 28.12.1962 w Poznaniu, absolwent Wydziału Chemii UAM oraz studiów podyplomowych z informatyki, zarządzania i dziennikarstwa sportowego. Współautor książek: „Piłkarska lokomotywa. Dzieje sekcji piłki nożnej KKS Lech Poznań” (wyd. 1987), „Historia futbolu wielkopolskiego” (wyd. 2013) oraz „Encyklopedia ekstraklasy. Statystyczny bilans 80 sezonów” (wyd. 2015). Wieloletni dziennikarz „Tygodnika Kibica”, współpracownik „Piłki Nożnej” oraz piłkarskich organizacji historycznych RSSSF i IFFHS, członek OSHiSPN. Zawodowo związany z oświatą, najpierw jako dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Opalenicy, a obecnie ewaluator Kuratorium Oświaty w Łodzi.

 • Edwin Kowszewicz

  Urodził się 3 lutego 1962 roku w Gdańsku. Absolwent Akademii Morskiej w Gdyni. Z wykształcenia jest menadżerem i handlowcem, bowiem studiował zarządzanie i marketing. Mieszka w Sztumie. Od lat interesuje się historią, a że w młodości, będąc juniorem, grał w piłkę nożną, w centrum jego zainteresowań jest właśnie polski futbol. Pragnienie wydobycia z pomroku dziejów jego początków, nakierowało go na niełatwe pole odkrywania życiorysów pierwszych polskich piłkarzy, którzy grali w piłkę nożną jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości i w okresie międzywojennym. Ma unikatowy dar rozpoznawania ich twarzy na starych zdjęciach. Dzięki niemu prekursorzy polskiej piłki przestają być suchymi nazwiskami w kronikach i wzmiankach w starych gazetach, a zyskują jakby drugie życie. Dzięki talentom i wiedzy Edwina Kowszewicza uzupełniliśmy wiele składów piłkarskich drużyn, zidentyfikowaliśmy także wielu futbolistów na zdjęciach sprzed wielu lat. Edwin Kowszewicz jest współautorem kilku tomów serii „Historia Sportu”.

 • Piotr Dobosz

  Ur. 01.11.1961 r. w Krakowie, dr hab. nauk prawnych, prodziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w kadencji 2016-2020, autor licznych publikacji naukowych m.in. opublikowanego w Roczniku Krakowskim artykułu poświęconego problematyce polskiej i niemieckiej piłki nożnej w Krakowie w latach 1939-1945, współuczestnik opracowania naukowego i wydania monografii poświęconej piłkarstwu w Galicji do 1914 r., kolekcjoner pamiątek sportowych, członek wielu organizacji m.in.: Polskiego Klubu Kolekcjonerów Sportowych.

 • Artur Fortuna

  Ur. 1976, absolwent UJ, matematyk na AGH, dawniej współtwórca internetowej encyklopedii WikiPasy.pl, obecnie autor blogów „Historia Cracovii” i „Stare Reklamy”, członek OSHiSPN. Wielbiciel futbolu z lat 1906-1920.

O... nas

"Historia Sportu" - to cykl publikacji dotyczący historii polskiego sportu, a w szczególności piłki nożnej. Pomysłodawcami i głównymi autorami tej serii są członkowie zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Piłki Nożnej: Piotr Chomicki z Gdyni i Leszek Śledziona z Mielca.
KONTAKT:
zadzwoń
*}