Piłka Nożna w Polsce 1918-1926 tom 2

foto -Piłka Nożna w Polsce 1918-1926 tom 2
Na liście naszych wydawnictw znajduje się jeszcze jedna książka. To zupełnie specjalna pozycja. Taki też status posiada w naszej serii: Wydanie Specjalne. Nie jesteśmy autorami tej książki, w tym przypadku chodziło nam nie tylko o przypomnienie starych faktów, ale także uhonorowanie osoby, która zebrała obszerny materiał. Mowa o Józefie Hałysie, który w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku wydał dwie wspaniałe książki o historii polskiej piłki nożnej.
Autor: Józef Hałys
Opracowanie: Piotr Dobosz i Leszek Śledziona
Wydawca: NADA Sp. z o.o.
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 344
Oprawa: twarda
Wymiary (mm): 210 (wysokość), 297 (szerokość)
Papier: matowy
Kolor: 52 strony z kolorowymi pamiątkami związków i klubów
foto -Piłka Nożna w Polsce 1918-1926 tom 2
foto -Piłka Nożna w Polsce 1918-1926 tom 2
foto -Piłka Nożna w Polsce 1918-1926 tom 2
Łącznie 344 strony formatu A4 (80 stron więcej niż w tomie wydanym 36 lat temu),w tym aż 52 w kolorze.
Na stronach biało-czarnych:
173 zdjęcia sportowe
13 zdjęć innych
120 tzw. główek
2 karykatury
58 tabel
26 grafik
2 spisy i wykazy klubów
1 zdjęcie programu
1 zdjęcie pucharu
Na stronach kolorowych:
140 zdjęć odznak
2 zdjęcia proporców
2 zdjęcia naszywek
141 grafik
20 zdjęć plakatów
19 zdjęć obrazów, pucharów, plakiet, żetonów i medali
3 zdjęcia programów
28 zdjęć dyplomów, legitymacji, pism oraz winiet związkowych i klubowych
foto -Piłka Nożna w Polsce 1918-1926 tom 2
foto -Piłka Nożna w Polsce 1918-1926 tom 2
Jak wielu z nas cieszyło się wówczas, że powstało dzieło tak dogłębnie odpowiadające na nurtujące nas zagadki z futbolowej historii! Część z nich została wyjaśniona, pozostałe czekały na rozwiązanie i... miało to nastąpić wkrótce. Sam tytuł pracy zapowiadał przecież kontynuację: po tomie 1 oczywiście będzie tom 2! No i czekaliśmy wszyscy. Mijały miesiące, lata... w końcu dziesięciolecia. Dziś nie zapytamy już doktora Hałysa co się stało, dlaczego kontynuacja jego dzieła, jak się potem okazało, niemalże gotowa, pozostała w szufladzie. Powoli zapominaliśmy o "Historii..." karmieni nowymi, lepszej lub gorszej jakości publikacjami usiłującymi przypomnieć początki polskiej piłki. Choć w ostatnich latach takich wydawnictw nie brakowało (oczywiście - to zjawisko pozytywne) to niewiele z nich dotrzymało pola „staremu” Hałysowi.

Tu dochodzimy do pierwszej, wyjątkowej okoliczności wydania książki. Otóż do grona współczesnych piłkarskich odkrywców należą i twórcy serii Historia Sportu. I zdarzyła się nam rzecz wyjątkowa. W trakcie poszukiwań natknęliśmy się na dokumenty, które ponownie zadadzą kłam twierdzeniom naszej tak zwanej konkurencji, że głównie... spisujemy z internetu. Czy to efekt żmudnych, wielomiesięcznych poszukiwań, czy zwykły łut szczęścia, nie wiem. W każdym razie odnaleźliśmy maszynopis tomu 2 „Piłki nożnej w Polsce” Józefa Hałysa.

Materiały te nie mogły trafić lepiej. Czujemy się w pełni upoważnieni do ich opublikowania: „Piłka Nożna w Polsce tom 2, 1918-1926” Józefa Hałysa ukazuje się jako wydanie specjalne serii HISTORII SPORTU.

Jaka jest ta książka? Odpowiedź jest prosta - bardzo podobna do tomu 1. Pamiętacie jeszcze, co nas zachwycało w tamtym wydawnictwie? Kompletność przekazywanych informacji, nie fragmenty, nie urywki, nie epizody, ale cała historia piłkarskiego Krakowa, Lwowa, Warszawy, Łodzi, Śląska i Poznania, zamknieta w określonych ramach czasowych. Całość okraszona reprodukcjami klubowych pamiątek, proporców, odznak, strojów. Na dodatek to, co było największą atrakcją tamtego wydawnictwa – wspaniałe, w większości bardzo dobrej jakości, fotografie.

Tom 2, który obejmuje lata 1918-26, swym poziomem całkowicie dorównuje części pierwszej. Tekst autorstwa Józefa Hałysa pozostał bez zmian. Wszelkie uzupełnienia redaktorów zamieszczono za pomocą przypisów. Natomiast z trudniejszego zadania, jakim było zilustrowanie książki, autorzy wywiązali się znakomicie. Fotografie które znajdziecie w tomie 2 to prawdziwa ekstraklasa. Te pochodzące ze zbiorów Józefa Hałysa, redaktorzy uzupełnili fotografiami z własnego archiwum. Dało to wspaniały efekt. „Stary” mistrz z pewnością nie powstydziłby się kształtu, jaki został nadany jego książce. Tom 2 „Piłki Nożnej w Polsce" to nie tylko sam tekst Józefa Hałysa, to i historia polskiej piłki w latach 1918-26 zawarta w fotografiach.

Niniejsza pozycja serii HISTORII SPORTU ma wartość podwójną - przedstawia dawne czasy językiem współczesnym, ale sam obraz jest widziany oczami człowieka już minionej epoki. Oglądanie przeszłości polakiej piłki z perspektywy lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku to także bardzo ciekawe doświadczenie.
 

Gorąco polecam!
Piotr Chomicki
foto -Piłka Nożna w Polsce 1918-1926 tom 2
 

O... nas

"Historia Sportu" - to cykl publikacji dotyczący historii polskiego sportu, a w szczególności piłki nożnej. Pomysłodawcami i głównymi autorami tej serii są członkowie zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Piłki Nożnej: Piotr Chomicki z Gdyni i Leszek Śledziona z Mielca.
KONTAKT:
zadzwoń
*}